marți, 5 iunie 2012

Il continue

Il continue. Qui? Roland Garros. Da continuă. Continuă şi surprizele. Radwanska, după ce a executat-o pe Venus, a fost executată de Kuznetsova. Kuznetsova care turul următor e eliminată de Errani.
Azi am avut primele emoţii pentru Nole. A avut sfertul cu Tsonga. Absolut Epic. Pe scurt, meciul a avut două puncte de inflexiune. Primul, când Nole avea un set, iar în al doilea era 4-3, servea, şi scorul era 30-15. A ratat un punct uşor. Putea face 40-15 şi sansa de a ajunge la 5-3. Şi apoi să câştige şi al doilea set. În schimb Tsonga a realizat break-ul şi apoi a mai facut unul în finalul setului câştigându-l. Al treilea set parcă tras la indigo. Break în ultimul game. 2-1 la seturi pentru Tsonga. Setul patru. Tsonga avea 5-4 şi 2 mingii de meci. Le-a pierdut. De fapt, Nole le-a salvat pe rand. Acela a fost al doilea punct de inflexiune. Am fost aproape sigur că va reveni. Dacă a făcut-o el în faţa lui Roger anul trecut, de ce nu ar face-o şi în faţa lui Jo-Wilfried? Şi, în final, a făcut-o. Chiar dacă Tsonga a mai avut încă două mingi de meci.
Roland Garros continue. Nole continue aussi.